Nowoczesne systemy kondensacyjne

 

Na czym polega technika kondensacyjna?

 

Proces spalania w tradycyjnych gazowych kotłach grzewczych polega na prostym przekazaniu energii cieplnej generowanej przez palnik do wody znajdującej się w wymienniku.

Niestety spaliny przepływając przez wymiennik zabierają ze sobą sporo energii przekazując ją poprzez komin dalej na zewnątrz.

Temperatury spalin są w tym procesie dosyć wysokie np.120ºC przy wyjściu z urządzenia.

Zupełnie inna zasada spalania gazu występuje w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych, wykorzystują one ciepło tracone przez kotły tradycyjne.

Cały proces zachodzi w nowej konstrukcji wymienniku, który ma przede wszystkim dużo większą powierzchnie wymiany ciepła między spalinami a wodą kotłową.

Zachodzi tu również proces schładzania spalin do dużo niższych temperatur niż w „tradycyjnych” kotłach, aż do takich wartości w których zachodzi zjawisko kondensacji pary wodnej.

W czasie tego zjawiska fizycznego następuję uwalnianie energii kondensacji i przekazanie jej do wody grzewczej.

Taka konstrukcja pieca znacznie zwiększyła jego sprawność w stosunku do poprzedniej technologii. Ocenia się, że może ona być większa około 20%, co oczywiście ma bezpośrednie przełożenie na zużycie gazu i w efekcie na końcowe koszty ogrzewania.

Obecnie prawo wymusza na producentach, zakaz sprzedaży „tradycyjnych” kotłów gazowych (z małymi wyjątkami) na rzecz urządzeń korzystających z techniki kondensacyjnej.

Masowa produkcja kotłów kondensacyjnych oraz walka konkurencyjna na rynku spowodowała mocne obniżenie cen, a oferta jest tak szeroka, że bardzo łatwo dopasać urządzenie do konkretnych wymagań klienta.

 

Przykładowe parametry kotła kondensacyjnego oraz budowa wymiennika ciepła.

 

TERMET ECOCONDENS SILVER

technika-kondensacyjna TERMET