Nowoczesne systemy kondensacyjne
Na czym polega technika kondensacyjna?
Proces spalania w tradycyjnych gazowych kotłach grzewczych polega na prostym przekazaniu energii cieplnej generowanej przez palnik do wody znajdującej się w wymienniku.
Niestety spaliny przepływając przez wymiennik zabierają ze sobą sporo energii przekazując ją poprzez komin dalej na zewnątrz.
Temperatury spalin są w tym procesie dosyć wysokie np.120ºC przy wyjściu z urządzenia.
Zupełnie inna zasada spalania gazu występuje w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych, wykorzystują one ciepło tracone przez kotły tradycyjne.
Cały proces zachodzi w nowej konstrukcji wymienniku, który ma przede wszystkim dużo większą powierzchnie wymiany ciepła między spalinami a wodą kotłową.
Zachodzi tu również proces schładzania spalin do dużo niższych temperatur niż w „tradycyjnych” kotłach, aż do takich wartości w których zachodzi zjawisko kondensacji pary wodnej.
W czasie tego zjawiska fizycznego następuję uwalnianie energii kondensacji i przekazanie jej do wody grzewczej.
Taka konstrukcja pieca znacznie zwiększyła jego sprawność w stosunku do poprzedniej technologii. Ocenia się, że może ona być większa około 20%, co oczywiście ma bezpośrednie przełożenie na zużycie gazu i w efekcie na końcowe koszty ogrzewania.
Obecnie prawo wymusza na producentach, zakaz sprzedaży „tradycyjnych” kotłów gazowych (z małymi wyjątkami) na rzecz urządzeń korzystających z techniki kondensacyjnej.
Masowa produkcja kotłów kondensacyjnych oraz walka konkurencyjna na rynku spowodowała mocne obniżenie cen, a oferta jest tak szeroka, że bardzo łatwo dopasać urządzenie do konkretnych wymagań klienta.
Przykładowe parametry kotła kondensacyjnego oraz budowa wymiennika ciepła.
TERMET ECOCONDENS SILVER