Kryteria wyboru

Wybór ogrzewania jest jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy wymarzonego domu i w czasie jego remontu. Istnieje wiele metod dostarczania do domu ciepła. To, na jaki sposób się zdecydujemy, zależy od wielu czynników: rodzaju pomieszczeń, możliwości technicznych, w tym również dostępności źródeł energii czy też uwarunkowań finansowych.

Wśród najpopularniejszych typów systemów grzewczych znajdziemy tradycyjne kotły na paliwa stałe czy też bardziej nowoczesne źródła energii odnawialnej.

image4
Ogrzewanie węglem

Ogrzewanie węglem jest stosunkowo tanim systemem grzewczym. Nowoczesne kotły do opalania węglem / drewnem są wygodniejsze w obsłudze i dużo wydajniejsze niż kiedyś. Seryjnie wyposażone w miarkownik ciągu automatycznie regulują dopływ powietrza do paleniska.

Niewątpliwymi plusami ogrzewania węglem lub drewnem jest łatwy dostęp do tego opału. System ten wymaga tylko odpowiedniego składowania materiału opałowego i oczywiście systematycznego „dorzucania do pieca”. Drewno to również ekologiczne źródło ciepła.

 

Zasypowe kotły na ekogroszek

Bardziej wygodnym wariantem ogrzewania są zasypowe kotły na ekogroszek. Ekogroszek jest czystszy, a jego składowanie oraz załadunek są prostsze niż w przypadku miału czy węgla, które pylą.
ksr-beta
Dzięki zastosowaniu w kotłach tych ślimakowego podajnika paliwa, wentylatora nawiewowego i palnika retortowego spalającego węgiel o odpowiedniej granulacji praca całego urządzenia jest całkowicie bezpieczna i nie wymaga częstego rozpalania.

Zasobnik paliwa wystarcza na ciągłą pracę urządzenia w okresie 3 – 5 dni. Mikroprocesorowy regulator  steruje działaniem kotła , dozując paliwo i powietrze, utrzymuje temperaturę kotła i reguluję pracę całego system co.

Cechą charakterystyczną kotłów na ekogroszek jest niska emisja pyłów i szkodliwych składników spalin, która jest znacznie mniejsza od wartości dopuszczalnych dla grupy kotłów na paliwa stałe.

To wszystko sprawia, że kocioł na ekogroszek jest urządzeniem ekologicznym, spełniając przy tym wymagania użytkowników oczekujących od nowoczesnego kotła minimalnych czynności obsługowych, wysokiego komfortu pracy oraz niskich kosztów eksploatacji.

 

Pellety drzewne

Alternatywą do węgla czy drewna mogę być niezwykle wydajne i ekologiczne pelety drzewne. Dodatkowym plusem jest mała ilość popiołu otrzymywana z peletów oraz możliwość wykorzystania go jako nawóz. Możliwość automatycznego dozowania paliwa i monitorująca pracę kotła i palnika automatyka pozwalają beztrosko cieszyć się ciepłem w domu.

 
Odnawialne źródła energiipompa-ciepla-galmet
Z roku na rok coraz popularniejszym źródłem pozyskiwania ciepła są odnawialne źródła energii. Prym wiodą kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Kolektory słoneczne nie stanowią pełnego systemu grzewczego, lecz są wykorzystywane do wspierania podstawowego ogrzewania, np. na paliwo stałe. Wydajność tego systemu zależy od ilości słonecznych dni w roku i ekspozycji paneli na promienie słoneczne.
Nowoczesne pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną zgromadzoną w ziemi. Do najpopularniejszych urządzeń należą pompy typu solanka/woda.
Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta i porównywalna do działania lodówki. Pompa ciepła działa w sposób odwrotny, pozyskuje naturalne ciepło z gruntu i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia.

 
Kotły olejowe

Kiedyś bardzo popularne, dziś ze względów finansowych coraz rzadziej wykorzystywane, kotły olejowe to bardzo wygodny i czysty sposób ogrzewania powierzchni.

Pojemniki na olej opałowy, który tankujemy raz w roku, umieszcza się w osobnym pomieszczeniu, np. w kotłowni. Po wyregulowaniu palnika kocioł jest gotowy do pracy i w zasadzie bezobsługowy.

 

Kotły gazowe

Kocioł kondensacyjny THELIA CONDENSBardzo dobrym rozwiązaniem są nowoczesne kotły gazowe. Nowa technika kondensacyjna pozwala na znaczne obniżenie zużycia paliwa, co doprowadza do tego, że koszty ogrzewania gazem nie odbiegają od kosztów opalania ekogroszkiem czy pelletem. Coraz tańsze urządzenia i prosta obsługa stawiają ta rozwiązania na czołowych pozycjach.

 

Ekologicznie i taniej

Opłaty za ogrzewanie często stanowią dużą część wydatków na utrzymanie domu, dlatego należy szczególnie dokładnie rozważyć tą kwestię.

Przy wyborze rodzaju energii zwróćmy uwagę nie tylko na stosunkowo niskie koszty, pomyślmy także o naszym środowisku i wybierzmy takie rozwiązania, które zapewnią niższe emisje substancji toksycznych.

Pamiętajmy, że decydując się na dany rodzaj ogrzewania domu, musimy upewnić się, czy mamy odpowiednie warunki do zamontowania wybranego typu systemu grzewczego (np. dość miejsca do zamontowania zbiornika czy kotła do magazynowania paliwa stałego).