KOTŁY STAŁOPALNE

        Na przestrzeni wieków, odkąd nauczyliśmy się rozpalać ogień, człowiek od zawsze poszukiwał rozwiązań aby go ujarzmić. Przez wieki były w pomieszczeniach paleniska, później piece gliniane, kaflowe.

Dzisiaj mamy ogromny wybór kotłów stałopalnych coraz bardziej nowoczesnych, czystych. niektóre z tych pieców potrafią nawet same się wygaszać czy rozpalać. Jak w takim razie dokonać tego właściwego wyboru pieca stałopalnego.DEFRO-KDR

W artykule tym spróbujemy Państwu pomóc.

 

Czym będziemy palić?

Jednym z podstawowym parametrów, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze pieca jest rodzaj opału. Wybór ten jest o tyle istotny, że jeśli chcemy aby kocioł działał poprawnie powinniśmy go dobrać do rodzaju paliwa. Najlepiej jak jest stworzony do konkretnego paliwa a nie do wszystkiego. Zacznijmy od początku. Paliwami stałopalnymi jest drewno, pellet i różne rodzaje węgla.

 

Drewno

Najtańszym sposobem ogrzewania pomieszczeć jest palenie drewna. Niestety jego wadą jest przede wszystkim szybkie spalanie i niemożność palenia drzewa w sposób automatyczny. Do drewna nadają się kotły stałopalne z górną metodą spalania lub kotły na holzgas, które dodatkowo wydobywają z drewna gkociol-atmos-dc-15eaz i go spalają.

Przy zwykłych kotłach warto zwrócić uwagę na wielkość komory załadunkowej jak i wielkość samych drzwiczek. polecamy również dostępny na naszej stronie automatyczny miarkownik ciągu, który powoduje, że drewno spala się odpowiednio powoli i nie trzeba go tak często podawać jak w kotłach wyposażonych w wentylator.

 

W kotłach na drewno zgazowane pamiętać należy koniecznie o tym aby paliwo było co najmniej 2 lata sezonowane, uzyskało wilgotność do 20% i najlepiej z twardego liściastego drewna. Przy wilgotnym paliwie wydziela się dużo wody, która powoduje korozję pieca i zanieczyszczenie komina. Nie polecamy tego typu opału dla ludzi starszych bądź ludzi szukających większego komfortu działania instalacji c.o.

 

Węgiel

Kolejnym rodzajem opału jest węgiel w rożnych postaciach. Najtańszym rozwiązaniem jest miał węglowy, niestety jest to też najmniej efektywna metoda palenia węgla. Kotły stałopalne przeznaczone do spalania miału węglowego powinny posiadać  kanały powietrzne, które doprowadzają powietrze do paliwa i powodują lepsze spalanie miału węglowego. Przy miale można pokusić się o piec z podajnikiem, który będzie nam miał podawał automatycznie. Miał polecamy dla osób które nie boją się ubrudzić w kotłowni,  a jednocześnie chcą zachować niskie kosperekozty ogrzewania domu.

  Węgiel kamienny daje dużo ciepła i spala się dosyć długo. Do spalania tego opału możemy wybrać kocioł z górną lub dolną metodą spalania. Polecamy wyposażyć taki kocioł w sterowanie automatyczne z wentylatorem. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych pełen zasyp kotła powinien nam wystarczyć wówczas nawet na 24 godziny. Wadą takiego rozwiązania jest wyższa cena opału w porównaniu do drewna. Należy jednak zaznaczyć, że dobrego węgla spalimy nawet o połowę mniej niż drewna, jak również nie musimy podchodzić do kotła co kilka godzin. Polecamy ten rodzaj opału osobom, które nie chcą na kotłownie wydawać dużych pieniędzy i obsługa kotła raz na dobę nie przysparza im kłopotów.

 

Ekogroszek

  Osobnym rodzajem węgla jest ekogroszek. Jest to sprasowany węgiel do postaci małych granulek od 5 do 25mm. Opał ten idealnie nadaje się do pieców stałopalnych z automatycznym podawaniem paliwa. Pamiętać należy o tym aby ekogroszek miał kaloryczność co najmniej 26.000 J, wszystkie rodzaje ekogroszku powyżej tej wartości powinny się spalać w piecu bez problemu, z małą ilością popiołu.

  Przy mniejszych wartościach kaloryczności opału często kocioł ma problem z osiągnięciem żądanej temperatury wody grzewczej, co skutkuje niedogrzaniem pomieszczeń.

   Typów kotłów na ekogroszek jest bardzo wiele. Najbardziej popularne są te z podajnikiem retortowym lub palnikiem rynnowym.

   Palnik rynnowy jest bardziej uniwersalny gdyż w takim palniku oprócz ekogroszku można spalać również  pellet czy nawet ziarna zbóż.

    Przy kotłach automatycznych z podajnikiem warto zwrócić uwagę na konstrukcję urządzenia czy producent oferuje nam możliwość dodatkowego spalania również opału stałego jak węgiel czy drzewo. Na rynku istnieją kotły z odpowiednimi rozwiązaniami i dodatkową cut-ksp-duokomorą załadunkową lub zastępczym paleniskiem żeliwnym wkładanym na czas palenia innym rodzajem opału.

Należy pamiętać jednak o tym, że kocioł taki mimo, że automatyczny nie jest kotłem samoobsługowym i nie działa tak jak kocioł gazowy. Zawsze trzeba taki kocioł wyregulować do swojego domu i rodzaju zastosowanego opału. 

Dlatego polecamy opał kupować przed sezonem i składować go w odpowiednich warunkach tak aby był suchy. Wówczas przez cały sezon grzewczy parametry opału pozostają niezmienne  i nie musimy co chwilę regulować kotła. Dzięki temu przy sprzyjającej aurze załadunek zasobnika do kotła może odbywać się tylko raz na tydzień!kociol-duox-charakterystyka

Polecamy takie kotły każdemu komu zależy na tym aby kotłownia była nowoczesna, estetyczna i na co dzień nie dostarczała za dużo problemów po za zasypywaniem raz na jakiś czas zasobnika urządzenia. Wadą tych kotłów jest oczywiście wyższa cena oraz większe koszty opału w stosunku do węgla czy miału. Ale wygoda musi mieć swoją cenę.

 

Pellet

Najdroższym ale też najczystszym rodzajem opału do kotłów stałopalnych w obecnych realiach jest pallet. Są to drobinki trocin lub drewna, sprasowane pod dużym ciśnieniem w postać granulatu.

Nie polecamy pelletu ze słomy gdyż te pellety maja za małą kaloryczność. Przy zakupie należy sprawdzać  wartość opałową  pelletu, dobry ma co najmniej 18000 J.

Pellet sprzedawany jest najczęściej w workach po 20 kg dzięki czemu łatwo go trdraco_bio_compactansportować,  jak i magazynować. Jest najczystszym rodzajem paliwa stałopalnego wykorzystywanego w ogrzewaniu. Warto dodać, że również wytwarza najmniej szkodliwych substancji podczas spalania.

Niewątpliwą zaletą pelletu jest to, że fantastycznie się spala w kotłach automatycznych wyposażanych w palniki nadmuchowe z zapalarką, gdzie opał dostarczamy z zasobnika specjalnym ślimakiem.

Kotły te po pierwszym wyregulowaniu praktycznie są bezobsługowe i bardzo czyste. Należy tylko co jakiś czas pozbyć się odpadowego popiołu, którego jest znacznie mniej w porównaniu do innych typów opału.

Kotły te same się wygaszają i same zapalają, dzięki czemu użytkownik martwi się tylko o dosypywanie co jakiś czas pelletu. Wadą tych kotłów jest niewątpliwie cena i to zarówno samego kotła jak i rachunków za pellet. Pellet jest nie dużo droższy od ekogroszku, ale trzeba założyć że spalimy go więcej.

 

Wybraliśmy paliwo, ale któremu producentowi urządzeń zaufać?

Skoro zdecydowaliśmy się już czym będziemy palili, nadszedł czas na wybór odpowiedniego producenta kotłów. No właśnie i tutaj mamy duży problem bo producentów na runku jest naprawdę bardzo dużo. Szacuje się, że na polskim rynku działa ich około 1000 !!!

 Nie chcemy polecać konkretnego rozwiązania ale chętnie podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta kotłów. Jak wiemy kotły stałopalne to przede wszystkim stal. Pomijamy celowo kotły żeliwne gdyż ich sprzedaż w Polsce jest marginalna. Skoro o stali mówimy to ważne jest z jakiej stali kocioł jest produkowany.

Jest wiele hut w Polsce i za granicami naszego kraju, huty te produkują stal do różnego zastosowania od stali kotłowej do konstrukcyjnej, różnej grubości np. 4mm do 10mm. Wiadomo, że największym kosztem w produkcji kotła dla producenta jest stal. No i tutaj od razu powinna zaświecić nam się lampka ostrzegawcza. Skoro 85% kotła to stal to tutaj producent może najwięcej zaoszczędzić naszym kosztem.

Zawsze powinniśmy sprawdzić jakość i grubość stali. Najniższym parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę to aby była to stal kotłowa najlepiej atestowana, a szczególnie z gatunku P265GH. Będziemy wtedy mieli pewność, że podczas pracy kotła czyli podczas nagrzewania się i chłodzenia, stal będzie odpowiednio pracowała i nie będzie na przykład za krucha.

Odrębnym parametrem na którym producenci zaoszczędzą jest grubość stali. Zasada jest prosta im grubsza stal tym lepsza naszym zdaniem minimum to 6mm. Oczywiście kotły ze stali o mniejszej grubości też będą działać i mogą działać dobrze ale żywotność stali, która przecież koroduje będzie mniejsza.

Niestety producenci nie zawsze jasno określają z jakiej grubości blachy kocioł jeksw-alfa-3st wykonany. Jak wiemy kocioł posiada dwa stalowe płaszcze pomiędzy, którymi przepływa woda. Bardzo częstą praktyką jest robienie płaszcza wewnętrznego ze stali 6mm a zewnętrznego ze stali 4mm.

Często elementy zewnętrzne na które klient zwraca uwagę np. takie jak drzwiczki, robi się ze stali 6mm, a resztę z cieńszej. Jednym z elementów „odchudzenia” naszego kotła jest również zrobienie mniejszej ilości półek, które odprowadzają ciepło do wody, wówczas więcej ciepła przenika do komina, a nie do wody i wtedy kocioł jest mniej wydajny.

Rozumiemy, że przeciętny klient może się pogubić więc zdradzimy sekret jak najprościej wybrać kocioł, nie za bardzo znając jego budowę. Sprawdzić skład stali i wagę kotła, im więcej waży tym lepszy. Warto oprócz tego poczytać na forach co piszą o danym kotle inni użytkownicy.

Kolejnym parametrem, którym powinniśmy się kierować jest dostępność i jakość serwisu. Niestety kotły co jakiś czas się psują i niestety najczęściej wtedy kiedy są nam najbardziej potrzebne. Bardzo ważną sprawa dla przyszłego użytkownika jest to aby dany producent miał jak najbardziej rozbudowaną sieć serwisową. Najlepiej sprawdzić na stronie producenta czy w naszej okolicy jest jakiś serwisant. Mamy wtedy pewność ,że nie zostaniemy sami z zepsutym kotłem.

Nie chcemy wdawać się w technologie wykonania kotłów, ale warto zwrócić uwagę na producentów, którzy posiadają nowoczesne technologie produkcji kotłów, własnych projektantów czy laboratoria.

To wszystko sprawia że produkt da nam to co producent oferuje.

Osobną kwestią jest rodzaj zastosowanej automatyki. Musimy zwrócić uwagę czy dana automatyka w kotle będzie w stanie sterować naszym system grzewczym. Nowoczesne sterowniki pozwalają nam sterować wieloma strefami grzewczymi (na przykład osobno ogrzewaniem podłogowym i osobno grzejnikami) jak również może sterować osobno wodą użytkową czy pompą cyrkulacyjną.

Oczywiście jeśli portfel inwestora pozwala można zastosować różne rodzaje automatyki, rozbudować  ją o sterowanie z wnętrza domu bądź przez smartfona czy poprzez internet. Warto również wybrać producenta opierając się o ten parametr.st-970-mod-przod

Jak to bywa przy zakupie oczywiście najważniejszym kryterium jest cena. Niestety im bardziej rozbudowany kocioł tym cena wyższa. Ale prosimy się nie martwić na naszej stronie znajdziecie państwo kocioł uszyty na miarę Waszych potrzeb i portfela.

 

Dobór mocy kotła

Wybraliśmy już producenta, wiemy czym będziemy palić, Aby zamawiając kocioł jeszcze trzeba określić odpowiednią moc grzewczą. Oczywiście najlepiej z doborem udać się do specjalisty, tak aby moc kotła była dobrana optymalnie. Za mały kocioł będzie pracował cały czas nie przechodząc w stan podtrzymywania żaru, wobec czego będzie za dużo zużywał paliwa i eksploatacja będzie droższa.

Za duży natomiast będzie często osiągał temperaturę wrzenia i powodował zwiększone spalanie oddając część ciepła w komin czyli poza budynek.  Również będziemy mieli częsty problem z prawidłowym jego ustawieniem. Moc kotła trzeba dobrać do zapotrzebowania cieplnego budynku, najlepiej aby określił ją projektant.

Posiadając wieloletnie doświadczenie również doradzamy Państwu w tej kwestii.

W razie jakiś zapytań prosimy o kontakt emaliowy lub telefoniczny.

sklep@okto24.pl