GRZEJNIKI

 

Dzisiaj grzejniki są nieodłączną częścią systemu ogrzewania domu. Jest to najprostszy i najtańszy sposób ogrzania powietrza w pomieszczeniach. Grzejniki zastąpiły inne stare metody ogrzewania jak piece kaflowe, paleniska, kamienie grzejne itp.

 

Same grzejniki przeszły oczywiście ogromną zkorado-radik05mianę na przestrzeni lat i chociaż dzisiaj coraz częściej zastępowane są przez systemy ogrzewania płaszczyznowe to nie zmienia to faktu że pełnią one ogromną rolę w projektowaniu systemu grzewczego nie jednej inwestycji w Polsce.

 

Działanie grzejnika wodnego

 

Działanie nowoczesnego grzejnika opiera się na wymianie ciepła zgromadzonego w wodzie z powietrzem w pokoju. Sprawność wymiany tego powietrza jest zależna od budowy grzejnika i jego wielkości.

 

Materiały z których są wykonane grzejniki

 

Grzejnik może być wykonany z wielu materiałów, wyróżniamy tutaj grzejniki aluminiowe, stalowe i rzadziej już żeliwne i miedziane. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady.

Aluminium na przykład jest bardzo trwałym niekorodującym materiałem ale niestety grzejnik musi być odlewany i z wyglądu i działania przypomina stary już grzejnik żeliwny.

Miedź z kolei bardzo dobrze przewodzi ciepło i nie koroduje ale ze względu na ceny miedzi jest on stosunkowo drogi.

 

Rodzaje grzejników

 

Najbardziej popularnym dzisiaj jest grzejnik stalowy, którego zaletą jest szybka wymiana ciepła i możliwość wyboru kształtów i wymiarów oraz kolorystyki.

Osobną grupą grzejników, są grzejniki łazienkowe. Ze względu na dużą wilgotność powietrza zwykłe grzejniki stalowe nie nadają się do pracy w łazienkach chyba że zamówimy wersję ze stali pokrytej cynkiem, co jest mało opłacalne. Rozwiązaniem są grzejniki łazienkowe popularne „drabinki„.

Występują one oczywiście w przeróżnych kształtach i kolorach wybór jest bardzo szeroki. Proces ich produkcji zabezpiecza taki grzejnik przed korozją, a dodatkowe przestrzenie między kolektorami grzejnika czy uchwyty spełniają rolę wieszaków na ręczniki.

 

Podłączenia do instalacji grzewczej

 

Występują różne rodzaje podłączenia grzejnika do instalacji grzewczej. Zwykłe grzejniki aluminiowe bądź żeliwne możemy podłączyć tylko z boku, wystające z jednej strony grzejnika rury i zawory nie zawsze wyglądają estetycznie. Choć jest to metoda poprawna technicznie często użytkownicy decydują się na inne rozwiązania.

0001-1_crW grzejnikach stalowych wybór rodzaju podłączeń  jest znacznie większy. Najczęściej wybieraną metodą w nowo budowanych budynkach jest metoda podłączenia grzejnika od dołu zarówno kątowo do ściany jak i prosto do podłogi.

Jeżeli tylko jest taka możliwość zalecalibyśmy podłączenie dolne do ściany gdyż przyszłemu użytkownikowi najmniej one przeszkadza. Można chociażby bez problemu posprzątać pod grzejnikiem. Jest to też najestetyczniejszy sposób podłączenia.

 

Grzejniki łazienkowe najczęściej podłącza się od dołu. Można oczywiście dla lepszej estetyki wykorzystać podłączenie v50 i mieć tylko jeden zawór pośrodku na dole grzejnika. Należy również pamiętać o tym żeby na etapie inwestycji zdecydować się czy montujemy dodatkową grzałkę elektryczną. Pozwoli to nam używać grzejnika w okresie kiedy nie grzejemy jeszcze kotłem c.o.

 

Jak dobrać grzejniki ?

 

Bardzo ważnym parametrem grzejnika jest jego moc cieplna. Pamiętajmy aby wybierając grzejnik nie sugerować się tylko jego wyglądem, kolorem czy funkcjonalnością. Najważniejszym parametrem grzejnika jest jego moc nominalna przy określonym parametrze wody grzejnej.

Warto przy doborze grzejnika poradzić się specjalisty. Za mała moc grzejnik nie da nam odpowiednio dużo ciepła w bardzo zimne dni, a za duży jest niepotrzebnym wydatkiem i zwiększa nam ilość wody w instalacji grzewczej, czyli również koszty.

Gdybyście Państwo chcieli skorzystać z naszego sklepu, dział techniczny profesjonalnie dobierze optymalne grzejniki do Państwa inwestycji.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub pocztą elektroniczną.